Chtěl jsem načerpat nějaké znalosti o focení krajiny a poznat fotogenická místa jižní moravy.
To byla má motivace pro zapsání workshopu Moravská krajina pod vedením Igora Adlera. Vše se odehrávalo v trojúhelníku Bučovice – Bohdalice-Pavlovice – Nesovice. Zdejší členění krajiny, předzívané Moravské toskánsko, je pro focení krajiny jako dělané. Rázem krajiny jde o něco úplně jiného než nač je člověk zvyklý z Beskyd, Jeseníků nebo Šumavy. Na úvod jsme dostali několik tipů: proč fotit do RAW, proč vypnout „zkrášlovače″ jako je Active D-Lighting, proč používat režim M a jak dosáhnout pěkné fotky už při vyfocení.
Třešinkou na dortu bylo kukátko, které se hodí pokud člověk fotí venku na slunci a na displayi nic nevidí. V neposlední řadě také, jaký objektiv se hodí. Samozřejmě, všichni prvně sáhnou po širokém ohnisku. Což díky členění krajiny a vlastnostem objektivu neudělá takový efekt jako dlouhé ohnisko. To, díky perspektivě jednotlivé vlnky zvýrazní. Mimo několika lokalit jsme zažili tahání traktorem z bahna (sprchlo a „městský teréňák“ si s takovým blátem neporadil.
Nedozvěděl jsem se jak správně udělat panorama. Ale to mi nevadí, proto jsem na kurz nešel. Zjistil jsem spoustu nových věcí nejen o své zrcadlovce.
Musím říct, že ovládání jen pomocí nespočtu kruhových voličů je poměrně dost užitečné pokud máte fotoaparát u oka – vše se dá dělat takříkajíc poslepu.