Návštěva sila mezikontinentálních raket Titan II

Když už jsme navštívili Tucson naskytla se možnost podívat se do muzea mezikontinentálních raket Titan II. Jedná se silo pro jednu raketu s termonukleární hlavicí. Nejničivější jaká byla kdy instalována, 9 MT (nálož shozená na Hiroshimu měla cca 63 T). Od té doby (80. léta 20. století) se síla hlavic snižuje, instaluje se více bojových hlavit do jedné rakety, zvyšuje se přenost hlavic.

Raketa Titan sloužila jako dopravní prostředek pro misi Gemini. Palivem byl nebezpečný hydrazin. Jakékoli protržení nádrže znamenalo problém…

Podzemní komplex je obrovský. Samotné srdce, velín, odkud kde posádka základny spravuje komplex je poměrně malé **místo**. Silo jako takové je ohromné, všude samý beton, ocel, velké a těžká dveře.

Procedura odpálení rakety nebyla nijak složitá, porovnáte kódy, nastavíte cíl (1. nebo 2. lokalita – obsluha neznala skutečný cíl), nastavení výbuchu nad zemí nebo při kontaktu s ní a pak už jen 58 sekund do odpalu. Podle slov obsluhy defacto jen kontrolovali check-list.

V USA jsou tato sila prezentována jako ochrana před útokem SSSR, vzájemné zničení. Z pohledu obyvatele země, která leží mezi se to neposlouchá zrovna nejlépe. Naštěstí k ničemu takovému, jako je jaderná válka, nedošlo. Snad ani nedojde.

Other Related Posts:

Pima Air & Space Museum

Návštěva na hřbitově, letadel

Letecké muzeum Pima Air & Space Museum chce navštívit každý fanoušek letectví. Možná ještě větší zájem je o nedaleké „pohřebiště” letadel, Boneyard. Nicméně ten je součástí letecké základny Davis-Monthan a návštěvy jsou možné jen v pracovní dny, objednání dopřed...

13th Jan 2018

Arizona

Zážitky z Arizony

Počasí

Jedním slovem skvělé! Ráno chladněji, přes den teplota vystoupala až k 22-23 stupňům. Kamení, písek je běžný podklad. Místo stromů kaktusy a palmy. Nenarazil jsem na žádné chřestýše nebo škorpiony.

Krajina

Krajina byla hrozně zajímavá. Na jednu stranu plack...

13th Jan 2018